Stresas ― tai mūsų visų gyvenimo palydovas. Su juo susiduriame nuolat, ar tai būtų susiję su darbu, finansais ar santykiais. Tačiau besilaukiant tenka susidurti su papildomais stresą keliančiais veiksniais. Pavyzdžiui, jus gali apimti nerimas dėl kūdikio sveikatos. Tai, tiesą sakant, yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių stresorių nėštumo metu, tikina psichologijos mokslų daktarė, klinikinė psichologė ir psichikos sveikatos pogimdyviniu laikotarpiu ekspertė Christina G. Hibbert.

Gydytoja taip pat pažymi, jog galite jaudintis dėl pasiruošimo vaikelio atėjimui. O jei esate patyrę nėštumo komplikacijų ar persileidimų, tai gali ypač sustiprinti nerimą.

Hibbert pasiūlė kelis veiksmingus būdus, kaip būsimoms mamytėms įveikti stresą.

1.   Judėkite

Pasak Hibbert, pagal gydytojų nurodymus besimankštinanti nėščioji lengviau susidoroja su stresu.  Amerikos Akušerių ir ginekologų koledžas (AAKG) yra pateikęs bendrąsias rekomendacijas sportuojančioms nėščiosioms (jas galite rasti koledžo puslapyje).

2.   Nesidrovėkite ieškoti pagalbos

Pasikalbėkite su draugais ar prisijunkite prieš nėščiųjų pagalbos grupės, ragina Hibbert. Šie žmonės padės sumažinti patiriamą stresą ir įtampą, parems ir pasiūlys kelius problemoms išspręsti.

3.   Leiskite sau išgyventi savo jausmus

„Daugybė moterų nepaiso streso arba jį neigia, o šis kaupiasi tol, kol moteris pajunta, jog tuoj sprogs“, ― pastebi Hibbert. Ji siūlo išgyventi savo emocijas artimo žmogaus draugijoje. „Tegul žmogus, kuriam jūs rūpite, pabūna su jumis, laiko jūsų ranką, išklauso, išjaučia jūsų skausmą drauge su jumis“.

Gydytoja taip pat patarė kiekvieną dieną praktikuoti giluminį kvėpavimą. Tai lengvina stresą ir netgi praverčia gimdymo metu. „Giliai įkvėpkite iki pat pirštų galiukų, suskaičiuokite iki penkių, tada lėtai iškvėpkite skaičiuodama iki penkių. Kartokite pratimą nuo penkių iki dešimties minučių“.

Dar vienas Hibbert rekomenduojamas būdas ―išlieti emocijas užsiimant menais, tarkim, rašant dienoraštį, tapant, piešiant, muzikuojant.

4.    Miegas šventas reikalas.

„Besilaukiant jums reikia daugiau miego nei paprastai, nebeišeina naktinėti, labai anksti keltis ar ištverti visą dieną be miego“, ― pažymi Hibbert. „Tai kaina, kurią organizmui tenka sumokėti, tačiau kūdikio sveikata rizikuoti neverta“,

Miegas turi savybę kauptis, todėl svarbus kiekvienas snustelėjimas. Prabudę dar pasnūduriuokite, gulkitės anksti, kuo dažniau nusnauskite ir, turėdami progą, pasivartykite lovoje ilgiau nei įprasta, pataria Hibbert.

Trečiąjį trimestrą pakankamai išsimiegoti gali būti ypač sudėtinga. Dėl to kaltas augantis pilvukas, susilpnėjusi šlapimo pūslė bei mintys apie artėjantį gimdymą. Hibbert pataria pagalvėmis paremti kūną, mažiau gerti po pietų ir vakarais, o rūpesčius išvaikyti juos išsakant raštu.

5.   Kreipkitės į gydytoją

“Daugelis moterų įsitikinę, kad palengvės, kai kūdikis gims, bet dažniausiai įvyksta atvirkščiai: nerimo gimus vaikeliui tik padaugėja”, — tikina Hibbert. Jei stresas jus sekina ar trukdo normaliam gyvenimui, nebijokite kreiptis pagalbos į specialistą. “Kuo greičiau kreipsitės, tuo geriau bus — jums, jūsų vaikeliui ir visai jūsų šeimai”.

Tolimesniam pasiskaitymui

Hibbert patarė apsilankyti Tarptautinės pagalbos pogimdyviniu laikotarpiu asociacijos ir Amerikos nėštumo asociacijos tinklapiuose, kur rasite daugiau informacijos apie nėštumą ir emocinę sveikatą pogimdyviniu laikotarpiu. Pačios Hibbert svetainėje taip pat galima rasti daug vertingos informacijos esamoms ir būsimoms mamytėms.

Straipsnio autorius:  dr. Margarita Tartakovsky