jautrus žmogus pienės pūkasŠiandien man teko garbė bendrauti su psichologijos mokslų magistru, kūrybiškumo, ypatingų gabumų ir asmenybės raidos psichologijos tyrėju ir rašytoju Douglas Eby. Jis įkūrė Talentų raidos išteklių svetaines (įskaitant ir HighlySensitive.org bei http://talentdevelop.com). Žinau, kad dauguma jūsų, skaitančių šį straipsnį, esate „padidėjusio jautrumo“ ir mėgstate skaityti straipsnius šia tema, tad nekantrauju pakutenti savo pašnekovo padidėjusio jautrumo smegenis!

Klausimas: jei jums reikėtų išvardinti penkias svarbiausias dovanas, kuriomis apdovanoti padidėjusio jautrumo žmonės, ką paminėtumėte?

Douglas:

1.  Jutimo niuansai

Vienas iš svarbiausių padidėjusio jautrumo „privalumų“ yra jutimo niuansų gausa, su kuria susiduriama kasdienybėje. Audinių ir maisto produktų paviršių detalės, muzikos, netgi eismo garsų, žmonių balsių pustoniai, gamtos kvapų ir spalvų atspalviai. Visuos šiuos niuansus padidėjusio jautrumo žmonės junta intensyviau.

Be abejo, žmonių negalima skirstyti į tiesiog „jautrius“ ir „ne jautrius“ — kaip ir vertinant kitas savybes ir bruožus, svarbus jautrumo laipsnis.

Prieš daugybę metų, norėdamas įsidarbinti fotografijos techniku, dirbančiu su spalvotomis nuotraukomis, laikiau spalvų skyrimo testą. Testą administruojantis žmogus patikino, kad testą išlaikiau geriausiai iš visų jo kada nors vertintų kandidatų, ir kur kas subtiliau jaučiau testo lentelėje pateiktus atspalvius.

Tokia reakcija į spalvas padaro vaizdinę patirtį turtingesnę ir įdomesnę bei padeda vaizduojamųjų menų atstovams pasiekti aukštesnį meistriškumą.

2. Reikšminiai niuansai

Vienas iš padidėjusio jautrumo požymių yra ryškus gebėjimas įsisąmoninti reikšminius niuansus, taip pat savybė imantis veiksmų būti apdairesniems ir nuodugniau pasverti nuomones bei galimas pasekmes.

3. Emocinis sąmoningumas

Padidėjusio jautrumo žmonės taip pat geriau įsisąmonina savo emocines būsenas, dėl šios savybės rašytojų, muzikantų, aktorių bei kitų menų atstovų kūryba tampa turtingesnė ir gilesnė.

Aštresnė reakcija į skausmą, diskomfortą ir fizinius potyrius jautresniems žmonėms mažų mažiausiai leidžia tinkamai pasirūpinti savo sveikata.

4. Kūrybiškumas

Psichologė Elaine Aron, knygos „The Highly Sensitive Person“ („Padidėjusio jautrumo žmogus“) autorė, mano, jog apie 25%  žmonių yra padidėjusio jautrumo, 70% šių žmonių yra introversiški, o tai — savybė, skatinanti kūrybiškumą.

Iliustruojant šiuos teiginius, galima būtų paminėti, jog daug aktorių tvirtina esantys drovūs,  režisierė Kathryn Bigelow, 2009-aisiais laimėjusi JAV Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimą, yra prasitarus: „Aš iš prigimties labai drovi“. Jos filmo „The Hurt Locker“ („Išminuotojų būrys“) žvaigždė Jeremy Renner (kuris, kaip pasakojama, pats buvo labai drovus vaikas), kartą užsiminė, jog „situacijose, kai tenka bendrauti, ji kartais būna siaubingai drovi“.

5. Stipresnė empatija

Padidėjęs jautrumas kitų žmonių emocijoms gali tapti  labai vertingu mokytojų, vadybininkų, gydytojų ir kitų profesijų atstovų turtu.

Klausimas: jei atitinkamai reikėtų išvardinti penkis prakeiksmus, ką paminėtume? Ir kaip geriausia juos nugalėti ar su jais susigyventi?

Douglas:

1. Pernelyg daug jaudulio, pernelyg daug dirgiklių

Vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria padidėjusio jautrumo žmonės, yra tai, jog jie pernelyg jautrūs jutiminiams ir emociniams dirgikliams. Kai tenka apdoroti tiek informacijos tiek iš vidinio, tiek iš išorinio pasaulio, kartais visko būna tiesiog „per daug“, tai gali sukelti skausmą, nuovargį, stresą, nerimą bei kitas reakcijas.

Kartą aptikau įdomia neurologijos mokslo studiją, paaiškinančią kai kuriuos minėtus faktus. Joje teigiama, jog žmonės, kurių nervų sistema yra žemos latentinės inhibicijos, yra atviresni išoriniams stimulams, o tai ir gerai, ir nelabai.

Aktorė Amu Brenneman kartą pakomentavo: „Dėl savo jautrumo negaliu žiūrėti daugumos realybės šou. Man pernelyg skausminga“.

Dėl šio skausmo ir diskomforto jausmo žmogus gali atsisakyti kai kurių dalykų, kurie šiaip galėtų teikti džiaugsmą ir žmogų praturinti. Čia, tiesa, kalbu ne apie realybės šou.

2.  Stiprus emocijų poveikis

Kitas jautrumo matas — reakcija į kitų emocijas,o kartais ir mintis. Susidūrus su pykčio apimtais asmenims, tokiems jautriems žmonės gali būti išties sudėtinga.

Kaip kartą pažymėjo aktorė Scarllet Johansson: “Kartais tas sąmoningumas yra gerai, kartais tiesiog norėčiau nebūti tokia jautri”.

3.  Didelis savos erdvės ir laiko sau poreikis

Kartais gali kilti poreikis “pasišalinti” ir save emociškai “perkrauti” ne ypač tam tinkamu metu, tarkime, metu, kuris skirtas siekti karjeros tikslų ar asmeninio tobulėjimo. Tarkime, jei dalyvaujate profesinio tobulinimosi  konferencijoje, ne itin naudinga būtų pabėgti iš prezentacijos ar praktinio užsiėmimo bandant pailsėti nuo emocinės įtampos.

4. Nesveikas perfekcionizas

Kai kurios mąstymo ir analizavimo savybės gali vesti į nesveiką perfekcionizmą ar sukelti neadekvačias reakcijas į daiktus, žmonės, situacijas, kai šie dėl žmogaus jautrumų jam atrodo „neteisingi“ arba su jais pernelyg sunku susidoroti.

5. Nepritapę prie visuomenės

Kultūrose, kurioje introversija visiškai nuvertinama (tarkime, JAV), žmogus spaudžiamas būti „normalus“ — ekstravertiškas, draugingas ir lengvai bendraujantis.

Dr. Ted Zeff, knygos „The Highly Sensitive Person’s Survival Guide“ („Padidėjusio jautrumo žmogaus išlikimo vadovas“) autorius pastebi, kad kitose kultūrose, pavyzdžiui, Tailande, įsigalėjęs kitoks požiūris: čia labai vertinami jautrūs ir introvertiški žmonės.

„Jautrių sielų gyvenimo trenerė“ Jenna Avery pataria susitaikyti su gyvenimu, prasilenkiančiu su didžiosios daugumos gyvenimu ir netgi siekti tokio gyvenimo bei atsainiai žiūrėti į žmonių įprotį teisti kitus kaip pernelyg jautrius, emocionalius ar dramatiškus.

Būdama jautrūs, kartais atgręžiame tokius vertimus prieš save ir pradedame galvoti taip, kaip kartą prisipažino svarsčiusi Winona Ryder: „gal aš šiam pasauliui per jautri“.

Be abejo, esama kraštutinių emocijų, kurios laikomos nuotaikos sutrikimais ir kurias reikia gydyti kaip ir kitas sveikatos problemas. Tačiau kritika iš serijos „jis pernelyg emocionalus“ ar „jis per jautrus“ paprastai gimsta remiantis daugumos elgesiu ir standartais.

Galima apibendrinti, jog padidėjęs jautrumas — tai savybė, kuri, ją įsisąmoninus ir panaudojus, padeda tapti kūrybiškesniais ir sąmoningesniais. Tiesa, ši savybė pareikalauja pastangų gyventi gyvenimą planuojant strategiškai (net jei ir nesivaikoma populiariųjų savybių) tam, kad būtų galima išvengti perdegimo ir sėkmingai puoselėti savo gabumus ir talentus.

Therese J. Borchard