Nerimo jūroje

Jūsų gydytojas tai, kaip nelengva daugeliui žmonių ryžtis kreiptis pagalbos dėl iškilusios psichinės sveikatos problemos, greičiausiai priima kaip savaime suprantamą dalyką. Gydytojas paprastai priima nuo 6 iki 8 žmonių per dieną, kas dieną, o psichinės sveikatos problemos yra jų duona ir sviestas. Jie paprastai nesupranta nerimo ir baimės, kurią jaučia žmonės, pirmą kartą kreipdamiesi pas gydytoją, tuo labiau – tęsdami susitikimus. Šiame straipsnyje paaiškinama, ko tikėtis iš jūsų pirmosios psichoterapijos sesijos.

therapist

Niekas niekada nenori eit pas gydytoją ar psichiatrą. Nebūna taip, kad žmogus atsikelia ryte ir sako: „Oo, kažko mano gyvenime trūksta. Norėčiau pasišnekučiuoti su nepažįstamu apie slapčiausias savo asmenines baimes, mintis ir jausmus ir pasižiūrėti, kaip labai aščia susivėlęs“. Tiesą sakant, dauguma žmonių apie vizitus pas gydytojus dėl sveikatos ar psichinės sveikatos problemų galvoja būtent priešingai. Dauguma jų vengia kaip maro. Arba paukščių gripo. Niekam to nesinori.

Nėra lengvų kelių baimei ir nerimui „įveikti“. Toks nerimas yra dalis mūsų gyvenimų, jis leidžia mums suprasti, kad leidžiamės į išties bauginančią savęs pažinimo kelionę. Kapstytis informacijoje apie save ir ištraukti ją į dienos šviesą – ne vien rožėm klotas kelias. Kartais tenka išleisti lauk ir savo demonus arba išlaisvinti elgesį, apie kurį, jei būtų mūsų valia, niekas niekada nesužinotų.

Tačiau užuot kovojus su šiais jausmais, geriau priimti juos kaip dalį proceso. Toks sprendimas tampa  net tik vienu iš pirmųjų žingsnių norint sulaukti pagalbos, bet ir apskritai psichoterapinio pokyčių procese. Jei nesikeisite, visą laiką toliau ir jausitės prastai.

Susitarkite dėl vizito

Nusprendėte su kuo nors pasišnekėti apie jausmus ir mintis, kurios jums kelia nerimą. Jos trukdo jūsų bendravimui su antrąja puse, šeima arba draugais. Daugiau nebegalite normaliai dirbti ar mokytis. Jaučiate, kad esate „už borto“, kad ne tiek gyvenate, kiek stebite save, gyvenantį savo gyvenimą. Galbūt jaučiatės atitrūkęs ir nepajėgiate paaiškinti emocinių reakcijų, kurias sukelia kasdieniai įvykiai.

Profesionalų pagalba gali padėti išsiaiškinti šiuos dalykus. Tačiau susitarti dėl pirmojo susitikimo – tai pirmas žingsnis, kuris gali tapti iššūkiu.

Paprastai žmonės, kurie pasiekę šį etapą, jau šiek tiek nutuokia, kas dedasi jų gyvenimuose. Kitaip tariant, jau žinote, ar kenčiate nuo nerimo, nuo stiprios depresijos ar manijos. Šie simptomai tokie dažni šiandienos visuomenėje, informacija taip plačiai prieinama, kad žmonės neretai patys sau pasiskiria diagnozes gerokai  iki tol, kol kreipiasi profesionalios pagalbos.

Dauguma pirmiausia kreipiasi į psichoterapeutą, konsultantą arba psichologą, gana reta atvejis per pirmąją susitikimą konsultuotis su psichiatru, nebent galite susitarti su juo tiesiogiai. Gydymą paprastai geriausia pradėti nuo psichoterapeuto, nes jeigu šis manys, kad vaistai gali jūsų situacijoje papildomai pagelbėti,  galės iškart nukreipti jus recepto.

Planuokite dvi valandas, nors pirmas susitikimas (taip vadinamas „pirminis susitikimas“ arba „pirminis vertinimas“ trunka apie 90 minučių).

Papasakokite savo gyvenimo istoriją

Pirmasis susitikimas su gydytoju iš esmės yra skirtas gydytojui susirinkti informaciją. Jam ar jai reikia per trumpą laiką daug sužinoti apie jus ir jūsų istoriją, kad galėtų tinkamai įvertinti jūsų skundus ir nustatyti galimą diagnozę. Kadangi diagnozė paprastai padeda nustatyti gydymą, tai svarbi proceso dalis.

Jūsų istorija – tai yra jūsų turtas ir jis labai asmeniškas. Nepaisant, ką galbūt esate skaitę, žmogus nėra tiesiog diagnozė. Dirbantys profesionalai į žmones taip irgi nežiūri. Jie į kiekvieną žmogų žiūri kaip į unikalų asmenį, kuriam skauda ir kuriam reikia pagalbos.

Vienintelis žmogus, kuris gali papasakoti jūsų istoriją, esate pats jūs. Tad įžengdami į psichoterapeuto kabinetą, turėtumėte priminti sau, kad esate pats savo gyvenimo žinovas. Gydytojas dirba ne tam, kad teistų jus ar paaiškintų jums, kaip jūs, jo ar jos nuomone, esate susimovęs. Ne, tiesą sakant, jų pirminis darbas yra tiesiog jus išklausyti ir tapti antru geriausiu jūsų žinovu pasaulyje (pirmas esate jūs). Taigi būkite tikri, kad jie nežino jūsų taip, kaip jūs pažįstate save šios pirmo seanso metu, tad papasakokite savo istoriją – kas jus šiandien čia atvedė?

Gydytojai, be abejo, nori žinoti, kokia bėda jus kamuoja ir kada tai prasidėjo. Tai padeda iškart imtis jūsų neatidėliotinų poreikių ir bėdos, kuri privertė jus kreiptis į gydytoją. Tačiau gydytojas gali jūsų ir šiek tiek paklausinėti apie vaikystę ar apie šeimą. Tačiau tai nereiškia, kad jus pasiguldys ant sofos ir paprašys išpasakoti viską apie savo motiną, jiems tiesiog reikia šiek tiek geriau suprasti jūsų raidos istoriją.

Kadangi esate savo paties ekspertas, galite pasakotis tiek, kiek norite. Nors gydytojai dažnai sako „papasakokite man viską“, faktas tas, kad seanso laikas yra ribotas. Turite susitelkti ties tuo, kas svarbu jums ir to laikytis. Labai tikėtina, kad po pirmo apsilankymo jausite, kad nepasakėte kažko svarbaus. Nesijaudinkite, apie tai visad galite pakalbėti kito seanso metu.

Kiti po pirmosios sesijos jausis kitaip: jaus palengvėjimą, bus išsigandę, taikūs, net dar labiau sunerimę ir kupini vilties arba išgyvens šių jausmų maišalynę ir dar daugiau. Susitaikykite su šiuo jausmu, nes psichoterapija – patirtis, kuriai neprilygsta jokia kita pasaulyje. Tai – galinga priemonė, tačiau ji gali šiek tiek gąsdinti ir bauginti. Dauguma žmonių galiausiai pamėgsta psichoterapiją ir ima vertinti laiką, kurį praleidžia su savo gydytoju kaip galimybę paieškoti naujų būdų gyventi, mąstyti ir jausti. 

Kas vyksta toliau

Pirmojo vizito pabaigoje gydytojas greičiausiai paskelbs preliminarią jūsų diagnozę. Dažniausiai tai yra tiesiog neišvengiamas blogis, kurio vienintelė priežastis – kad vizitą galėtų apmokėti draudimo bendrovė (be diagnozės jie neapmokės). Diagnozės dažnai padeda suformuluoti realistišką gydymo planą ir išsiaiškinti, ar vaistai galėtų būti naudingi, o galbūt yra būtini. Jei specialistas, su kuriuo dirbate, neatskleidžia diagnozės, visada galite paklausti – tai jūsų, kaip paciento, teisė žinoti.

Kai kurie specialistai nelabai nori tik po vieno seanso nustatyti galutinės diagnozės, todėl turėkite omenyje, kad gydytojas, per vėlesnius seansus geriau jus pažindamas, gali papildyti ar pakoreguoti  diagnozę .

Jei specialistas mano, kad jūsų atveju vaistai būtų tinkamas variantas, jis ar ji taip pat nusiųs jus pas psichiatrą, kad paskirtų vaistus. Psichiatras vienintelis gali nuspręsti, ar vaistai bus jums naudingi ir, jei taip, kokie konkrečiai vaistai būtų tinkamiausi.

Pagal:psychcentral.com/lib/your-first-psychotherapy-session/