brain-training-week-plan-26032011-medium_newPakelkite savo IQ, pagerinkite atmintį, koncentraciją ir bendrą smegenų pajėgumą 

Norite padidinti savo smegenis?

To pasiekti nepadės pasyvi veikla, kaip, pavyzdžiui, televizoriaus žiūrėjimas. Gal išgirsite vieną kitą įdomų faktą, jei rinksitės švietėjiškas programas, tačiau taip padidinsite savo smegenų pajėgumą ne labiau nei užsiauginsite raumenis žiūrėdami sunkiąją atletiką. Apie tai jau ne kartą buvo kalbėta. Nors techniškai smegenys nėra raumuo, jos funkcionuoja panašiai kaip raumuo. Jei nenaudosite, jos silpnės.

Daugybę metų buvo galvojama, kad kai žmogus subręsta, o smegenys pilnai išsivysto, neuronai ne tik kad nebesiformuoja ir nesidaugina — jų mažėja. Nauji atradimai neuroplastikos srityje, smegenų savybė didėti ir atpažinti save paneigia šiuos įsitikinimus. Pateikiame keletą užsiėmimų, kurie, mūsų manymu, padės padidinti ar bent jau suaktyvinti smegenis. Jie netgi gali būti malonūs.

Intelekto lavinimas žongliravimu

Žongliravimas iš tiesų gali paspartinti smegenų augimą. Vokiečių mokslininkai žurnale „Nature“ publikavo tyrimo, kurio metu tyrė 24 dalyvius, ataskaitą. Iki šių rezultatų publikavimo buvo tikima, kad smegenų pakitimai galimi tik šioms silpstant.

Tyrėjai padalino dalyvius į dvi grupes. Viena grupė tris mėnesius mokėsi žongliruoti. Nežinome, kiek jie įgudo, tačiau po trijų mėnesių atlikta smegenų magnetinio rezonanso tomografija parodė, kad šių asmenų smegenų tūris ir tankumas srityse, atsakingose už motorinę bei su regėjimu susijusią veiklą, buvo padidėję. Mokslininkus domino smegenų struktūros pokyčiai, o ne konkreti veikla, kuria užsiėmė tiriamieji.

Ištyrus nežongliravusią grupę, neaptikta jokių pokyčių. Bloga naujiena ta, kad po trijų mėnesių be treniruočių žongliravusi grupė prarado savo įgūdžius. Mokslininkai negalėjo pasakyti, ar ilgiau pasitreniravus dalyvių smegenys dėl padidėtų. Kol bus gauta daugiau įrodymų, galime manyti, kad šis tyrimas yra teorijos „naudokis arba prarask“ demonstracija.

Meditacija

Grupė neurologų nuvyko aplankyti Dalai Lamos ir keleto jam artimiausių vienuolių jų namuose Daramšaloje, Indijoje. Jie norėjo išsiaiškinti, ar meditacija gali išplėsti ar sustiprinti smegenų grandynus. Jau buvo įrodyta, kad išorinė stimuliacija veikia smegenis. Tyrėjai norėjo patikrinti, ar žmogaus vidinės koncentracijos jėga gali sukelti tokį patį efektą.

Jų tyrimo rezultatai, paskelbti žurnale „Proceeding of the National Academy of Sciences“ (liet. „Nacionalinės mokslų akademijos darbai“) buvo neįtikėtini. Tyrime dalyvavo vienuoliai, sukaupę daugiau kaip 10000 valandų meditavimo praktikos. Jų buvo paprašyta apmąstyti tam tikras konkrečias idėjas, kaip, pavyzdžiui, gailiaširdiškumas. Jų smegenų veikla buvo palyginta su nepatyrusiais medituotojais, kurie mąstė apie tą patį dalyką.

Vienuolių smegenų suaktyvėjimas buvo ne tik ryškesnis už nepatyrusių žmonių, su kuriais jie buvo lygiami, jokiame ankstesniame tyrime nebuvo užfiksuota tokio suaktyvėjimo. Jų smegenų aukšto dažnio veikla, vadinama gama bangomis, ekspermento metu gerokai suaktyvėjo. Šių testų metu dalyvių smegenų kairiosios prefontalinės žievės veikla buvo fiksuojama magnetinio rezonanso tomografija.

Šis minčių bandymas nustelbė dešiniosios prefontalinės žievės, kur telkiasi negatyvios emocijos ir nerimas, veiklą. Panašu, kad vienuolių vidinė drausmė padaro juos ženkliai sąmoningesnius.

Kita informacija, surinkta mokslininkės Saros Lazar iš Masačiusetso bendrosios ligoninės ir Harvardo medicinos mokyklos, atskleidė, kad  budistinę įžvalgos meditaciją praktikuojančių žmonių smegenų žievė yra storesnė.

Akis į akį

Harvardo dėstytojas Edwardas E. Hallowelas  savo straipsnyje „The human moment at work“ (liet. „Žmogiškasis faktorius“) teigia, kad, norint, jog mūsų smegenys veiktų visu pajėgumu, reikalingas ryšys „akis į akį“. Informacijos, kurią apdorojame bendraudami neasmeniškai arba skaitydami iš kompiuterio ekrano, negalima net lyginti su tuo neuronų sproginėjimu, kuris vyksta, kai, bendraudami su aplinkiniais, skaitome žmogaus veidą arba pasitelkiame visą kompleksą įgūdžių.

Makgilio universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad jau po vienos dienos, praleistos be normalaus žmogiško kontakto, gali prasidėti haliucinacijos.

 coffee-smilKava

Nepamirškite ryte išgerti kavos. Kaip ir per priešpiečius, per pietus, po pietų, t.t. Preliminariuose tyrimo rezultatuose, kuriuos paskelbė Florianas Kopelstateris iš Insbruko medicinos universiteto, Austrijoje, nurodoma, kad kofeinas slopina adenozino receptorius ir stimuliuoja smegenų nervų ląsteles. Savo ruožtu tai pagerina trumpalaikę atmintį ir pagreitina reakcijos laiką , kadangi paveikiama prefontalinė smegenų žievė. Ji reguliuoja aukštesnę smegenų veiklą srityse, atsakingose už vykdomąją atmintį, koncentraciją, dėmesį, planavimą ir stebėseną. Puikus stimuliuojantis poveikis.

Tiriamoji grupė vieną parą iki testo susilaikė nuo kavos ir kitų stimuliantų. Po to vieniems buvo pasiūlytas puodelis stiprios kavos arba placebas. Po kelių dienų dalyviai apsikeitė. Kofeiną vartojusių asmenų smegenų veikla buvo ženkliai suaktyvėjusi prefontalinėje skiltyje, žinomoje kaip priekinis juostinis vingis. Jie sėkmingiau atliko atminties testus nei kofeino nevartoję dalyviai.

Seksas

Bendra taisyklė tokia, kad jei protas nurimęs ir neapimtas streso, mąstymas aštresnis. To galima pasiekti įvairiais būdais. Paleiskite puikios muzikos, nusijuokite, pasivaikščiokite miške, pasimankštinkite, gerai išsimiegokite. Jei tai nepadeda, galbūt vertėtų išmėginti intymesnį kontaktą. Orgazmo metu išskiriamas cheminis oksitoksinas. Jis sukelia pasitikėjimo jausmą, kuris leidžia partneriams atsipalaiduoti, padeda atsirasti tarpusavio ryšiui ir emociniam prisirišimui.

Hormonas buvo skiriamas pacientams, turintiems autizmo spektro sutrikimų. Jį vartojant pagerėjo smegenų veikla, ne taip kankino pasikartojančios ligos, pagerėjo ligonių gebėjimas skaityti socialines užuominas. Hormonas suaktyvino smegenų prefontalinės žievės, srities, apdorojančios veido kalbą, veiklą.

medicine_drugs-1920x1080Vaistai ir papildai

Turime omenyje ne nelegalius preparatus, o atmintį gerinančius ir koncentraciją didinančius vaistus. Daugelis jų skirta gydyti senatvinę demenciją bei kitas ligas, pvz. narkolepsiją, tačiau įrodyta, kad jie lygiai taip gali būti naudingi sveikam protui.

Daugelyje natūralių smegenų veiklą skatinančių preparatų galima rasti žuvies, pvz., krilių taukų produktuose — juose gausu Omega-3 riebalų rūgščių EPA (eikozapentaeno rūgštis) bei DHA (dokozaheksaeno rūgštis). Jonažolė, ženšenis, guarana dažnai įvardinami kaip smegenų veiklą skatinantys papildai.

Tyrimais taip pat nustatyta, kad, vartodamas modafinilą, net neišsimiegojęs žmogus protiškai gali funkcionuoti efektyviau nei tuo atveju, jei būtų visiškai pailsėjęs. Ritaliną, preparatą, išrastą gydyti dėmesio trūkumo ligoms, dabar dažnai vartoja šių sutrikimų neturintys žmonės, norėdami pasiekti dar didesnę koncentraciją.

Farmacinės bendrovės sparčiai kuria naujus atmintį gerinančius vaistus. Dauguma šių vaistų veikia nikotino receptorius, taip stimuliuoja smegenis arba kanabinoidinių sistemą ir neleidžia žmogui per daug atsipalaiduoti.

Kiti vaistai skirti gerinti atminčiai, tačiau šioje srityje mokslininkai įžvelgia daug trūkumų. Išsiaiškinta, kad šie vaistai gali išlaisvinti nepageidaujamas atmintis. Užmiršti kartais irgi gali būti naudinga.

Išvados

Žinoma, mūsų sąrašas nėra baigtinis. Jei turite idėjų, kaip galima „išjudinti“ savo smegenis, mielai jas išgirstume.