alzheimerSanford-Burnham mokslininkai nustatė, kad tam tikromis neurologinėmis sąlygomis apoptozės baltymai priverčia neuronus susinaikinti. Tai iškėlė naują Alzhaimerio ligos ir smegenų traumų gydymo tikslą.

Dėl mirštančių neuronų pakenkiama pacientų, turinčių neurodegeneracinių sutrikimų, kaip, pvz., Alzhaimerio liga ar smegenų trauma, kognityvinėms funkcijoms, prarandama atmintis. Norint sėkmingiau diagnozuoti ir gydyti šiuos sutrikimus, mokslininkams būtina pirmiausiai geriau suprasti esmines neuronų žūties priežastis.

Dr. Huaxi Xu, Sanford-Bumham Del. E. Webbo neurologijos, senėjimo procesų ir kamieninių ląstelių tyrimų centro profesorius ir jo komanda jau kelerius pastaruosius metus studijuoja apoptozės baltymus ir jų vaidmenį esant neurodegeneraciniams sutrikimams. Tokių ligų kaip Alzhaimerio liga ar insultas atveju apoptozės baltymų lygis staigiai išauga, ypač patyrus smegenų traumą.

Yra žinoma, kad apoptozės baltymai padeda kūnui gaminti hemą — molekulę, nešiojančią po mūsų kraują geležį (prisiminkite „hemoglobiną“, nudažantį kraują raudona spalva). O ką bendro turi hemas ir mirštančios smegenų ląstelės? Kaip Xu ir jo komanda paaiškino savo darbe, neseniai išspausdintame žurnale „Journal of Neuroscience“ (liet. „Neurologijos mokslas“), dėl hemo pertekliaus pagaminama per daug reaktyvių deguonies rūšių, tarkime, ląsteles naikinančių laisvųjų radikalų ir peroksidų, bei paskatinama apoptozė — kruopščiai reguliuojamas ląstelių susinaikinimo procesas. Tai reiškia, kad dėl intensyvesnio apoptozės proceso ir didesnio hemo kiekio žūsta neuronai.

Xu ir jo komanda ne tik atskleidė visą apoptozė-hemo-neurodegeneracijos mechanizmą, tačiau jie pastebėjo, kad kai laboratorinėse ląstelių kultūrose būdavo pristabdomas apoptozės procesas, ląstelės nežūdavo. Šie rezultatai sufleruoja, kad apoptozė gali tapti jaudinančiu nauju neurodegeneracinių sutrikimų gydymo tikslu

Kas toliau? Xu ir jo kolegos šiuo metu bando apoptozės funkciją naudodami peles. Komanda taip pat ieško naujų gydymo būdų, kurie remiasi apoptozės baltymais.

„Kadangi apoptozės reguliavimas turi didžiulę įtaką ląstelių žūčiai sergant tokioms ligoms kaip Alzhaimerio, šiuo metu bandome atrasti smulkiųjų molekulių, moduliuojančių apoptozės išraišką ar aktyvumą. Po to spręsime, ar šie junginiai gali tapti vaistais nuo Alzhaimerio ligos ar kitų neurodegeneracinių sutrikimų“, — paaiškino Xu.

Sustabdyti įsibėgėjusią apoptozę visgi nebus lengva. To priežastis yra ta, kad mums bet kokiu atveju reikalingas hemą gaminantis ir normaliai veikiantis baltymas, nešiojantis po mūsų kraują geležį. Per vieną iš buvusių tyrimų mokslininkai nustatė, kad geno, kuriame užkoduota apoptozė, mutacija, sukelia anemiją. „Jei ko nors per daug — blogai, bet jei per mažai — taip pat negerai“, — tikina Xu.

Nauji neurodegeneracinių sutrikimų ir smegenų traumų gydymo būdai mirtinai reikalingi. Anot CDC, maždaug 1,7 milijono žmonių kasmet patiria smegenų traumas. Tai ūmus sužeidimas, tačiau galintis sukelti ilgalaikes problemas, epilepsiją, padidinantis Alzhaimerio ir Parkinsono ligos riziką. Smegenų traumos pastaraisiais metais tapo ne tik rimta problemą kalbant apie jaunimą ir profesionalius sportininkus — Gynybos departamentas paskelbė, kad smegenų trauma „yra vienas iš pagrindinių sužeidimų, kuriuos patyria kariai Afganistane ir Irake“.