Nežinomybės ir netikrumo išvengti neįmanoma – tai tokia neatsiejama gyvenimo dalis kaip mirtis arba mokesčiai. Negalite tiksliai žinoti ateities ar kuo baigsis jūsų pastangos praskleisti ateities šydą. Tačiau galite nuspėti, kaip galėtumėte sau pagelbėti ir kas padėtų įveikti nežinomybės baimę.
Iš to, kaip žiūrite į nežinomybės aplinkybes, galima pasakyti, ar jūs labiau kamuoja baimė ar jaučiate, kad jus išmėgina. Sakykime, kad į aiškumo siekį žiūrite kaip į iššūkį. Jei jums pavyks pasiekti aiškumo, tai – teigiamas rezultatas.
Jei nežinomybės sąlygas vertinate kaip grasinančias jūsų stabilumui, nežinomybė gali kelti nerimą. Nerimas dėl nežinomybės – tai daugiau nei tik jaudulys dėl to, kas nauja, ar atsargumas įžengiant į nepažįstamą teritoriją. Nuolatinis nerimas dėl nežinomybės išeikvoja laiką ir išteklius, tačiau neatneša jokių teigiamų rezultatų. Tokia minčių, jausmų ir veiksmo būsena lemia arba susilaikymą, arba impulsyvius sprendimus.
Kai nerimas dėl nežinomybės trukdo jūsų tikslams ir interesams, tikriausiai jaučiatės tarsi plaukiotumėte netikrumo jūroje, o jus plaka bangos. Štai keletas gerai atpažįstamų „bangų“:
- Bijote susidurti su sudėtingomis arba neaiškiomis aplinkybėmis bei situacijomis, kuomet atrodo, kad daug kuo rizikuojate ir kad nepavyks sėkmingai išspręsti dėlionės.
- Jus kankina abejonės savimi, kadangi blaškotės negalėdami apsispręsti.
- Atidėliojate tol, kol įsitikinate, kad saugu veikti. Tai užtrunka netrumpai (tai lyg trumpam pasislėpti audros akyje, tačiau bangos niekur nedingsta).
Kaip liautis nerimauti dėl nežinomybės situacijose, kurias vertinate kaip dviprasmiškas, sudėtingas arba pilnas nežinomųjų? Pažvelkime į situacijų, kuomet susiduriama su nežinomybės sukeltu nerimu, pavyzdžius. Tuomet pateiksiu keletą pavyzdžių, kaip mintys apie nežinomybę gali sukelti nerimą. Vėliau pateiksiu penkių žingsnių metodą, padedantį įveikti nerimą, sukeltą dviprasmiškų minčių, jausmų arba veiksmų.
Dvipramiškos situacijos
Nerimas dėl nežinomybės gali pasireikšti įvairiose situacijose. Štai penketas jų:
Turite du romantinius partnerius, kurie abu jums nuoširdžiai rūpi. Jus apima siaubas pagalvojus, kad galite padaryti didžiulę klaidą pasirinkdami vieną iš jų arba atstumdami abu. Laukiate daugiau informacijos. Tuo pačiu gerai žinote, kad jei neapsispręsite, prarasite juos abu.
- Renkatės, ar grįžti į universitetą, ar likti savo dabartiniame darbe be jokių perspektyvų. Negalite būti tikri, ar jums pasiseks universitete, tačiau žinote, kad darbe viskas bus gerai.
- Pažįstamas pakviečia jus į vakarėlį. Nežinote, kas ten bus. Tvirtai žinote vieną – jaučiatės nepatogiai, bendraudami su nepažįstamais.
- Įsigijote fotoaparatą su daugybe įmantrių funkcijų, apie kurių daugumą nieko nenutuokiate. Spaudinėdami aparatą ir mėgindami išsiaiškinti naująsias funkcijas, jaučiatės nejaukiai ir nieko neišmanantis.
Kiekviena iš šių pavyzdinių situacijų yra savaip unikali. Situacija, kuomet tenka rinktis tarp romantinių partnerių, skiriasi nuo bandymų rasti savo vietą šioje Visatoje. Tačiau nerimas, sukeltas nežinomybės, pasižymi bendrais bruožais, kaip, tarkime, baimė įsipareigoti kitam žmogui arba konkrečiai gyvenimo krypčiai. Tiek vienu, tiek kitu atveju baiminatės padaryti klaidą.
Kaip kurstomas nerimas dėl nežinomybės
1. Naudinga žinoti esminius bruožus, būdingus įvairiems nerimo, susijusio su nežinomybe, tipais. Susiekite savo patirtį su viena iš šių keturių dinamikų. Kuri jums tinka?
2. Galvojate, kad vien todėl, kad nežinote, ką daryti, negalėsite susitvarkyti su situacija (jei tikėtumėte, kad galite susitvarkyti su nežinomybe, veikiausiai jus nekamuotų nerimas).
3. Siekdami sumažinti nežinią, elgiatės neryžtingai ir atidėliojate savo įsitraukimą į veiklą. Pavyzdžiui, ar būna, kad pasakote sau, kad jums trūksta informacijos ir kad prie šio darbo grįšite vėliau?
4. Vietoj sunkių, naudingų, svarbių ir patrauklių naujų patirčių renkatės įprastą veiklą.
Nėra universalaus sprendimo, galinčio pasiūlyti vieną gydomąjį metodą nerimui dėl nežinomybės įveikti. Kaip ten bebūtų, jei norite sušvelninti nerimą dėl nežinomybės, nuo kažko reikia pradėti. Aptarkime būdus, kaip aktyviai kovoti su nerimu.
Penki žingsniai aktyviai kovoti su nerimu
Aktyviai kovoti su nerimu – tai paruošti save susitvarkyti su nerimu, kylančiu iš nežinomybės, taip, kad šis sumažėtų, išnyktų arba būtų pažabotas. Štai keletas pavyzdžių, kaip aktyviai kovoti su nerimu:
1 žingsnis. Situacijose, kuriuose negalite gauti pilnos informacijos, priimkite dviprasmiškumą ir netikrumą kaip neišvengiamą gyvenimo ir tobulėjimo dalį. Viso vaizdo nematysite tol, kol nesiryšite priimti iššūkio. Išmoksite kur kas daugiau, jei imsitės veiklos, užuot laukę garantijos.
2 žingsnis. Nutarkite su kuo, kada ir kaip kovosite. Išsirinkite problematiškiausią sritį, kur didelė tikimybė, kad pritrūksite ryžtingumo. Tai bus jūsų kas. Išsirinkite laiką, kada aktyviai dirbsite su šia problema. Tai jūsų kada. Nutarkite, ką darysite pirmiausia, o ką – vėliau. Tai jūsų kaip. Turėkite omenyje, kad proceso metu galite tekti savo veiksmų planą pakoreguoti.
3 žingsnis. Apmąstykite labiausiai tikėtinus dalykus, kurie gali jums sukliudyti, kaip, pavyzdžiui, nerimastingos mintys, kad nesusitvarkysite su nežinia. Sugalvokite planą kiekvienai kliūčiai įveikti, tada išmėginkite planą realybėje. Pavyzdžiui, vienas iš būdų įveikti nerimą dėl nežinomybės – įvertinti nežinomybę. Paklauskite save, kokia yra vieno ir kito įvykio tikimybė? Jei negalite atsakyti, paklauskite: „Kokį tikslą aš pasieksiu, kankindamasis dėl to, kam sužinoti reikės laiko?“ (užuomina: greičiausiai nėra jokio tikslo).
4 žingsnis. Postūmį susidoroti su neaiškumais susikursite specialiai imdamiesi spręsti prasmingas problemas, kuriose netrūksta sudėtingų kampų ir nežinomųjų. Tiks bet kokia situacija, kuriose procesas ir rezultatas neaiškūs. Nutarkite, kur pradėsite, o tada pradėkite (prieš žengdami antrąjį žingsnį, turite žengti pirmąjį).
5 žingsnis. Priminkite sau, kad šio pratimo ėmėtės, kad įpratintume save nedvejoti, išvystytumėte faktinę bazę, padėsiančią rasti naujus žingsnius nerimui sumažinti ir išsilaisvinti iš atidėliojimo spąstų.
Daugiau savipagalbos idėjų, metodų ir pratimų, kaip galite išmokti įveikti nerimą, rasite knygoje „The Cognitive Behavioral Workbook for Anxiety“ (angl. „Kognityvinė elgesio pratimų knyga“). O kad neatidėliotumėte savo mokymosi programos, spauskite čia ir įsigykite knygą „The Procrastination Workbook“ (angl. „Pratimų, skirtų įveikti įprotį atidėlioti, knyga“).
© Dr. Bill Knaus