Kas skatina emocinį valgymą?
Nita yra svorio metimo ekspertė. Ji numeta vis tuos pačius 50 svarų. Ji jau išmėgino visas madingas dietas, liekninamąsias tabletes ir dietų centrų specialistų pagalbą. Ji tarsi besisūpuodama sūpuoklėse atsiduria tai vienoj, tai kitoj pusėj ‒ tai priauga, tai numeta svorio. Kaskart praeidama tą patį dietos ciklą, Nita priauga daugiau svorio nei jo netenka. Sverdama 270 svarų, moteris baiminasi, kad svoris padidės iki 300. Kaip bebūtų ironiška, ši baimė tik dar labiau paskatina jos persivalgymo priepuolius.
Nita, kai ir dauguma žmonių, yra emocinė valgytoja. Maistas ne šiaip tiesiog papildo jos kūną atsargomis. Maistas jau tapęs jos narkotiku, kurį pati pasirinko, jos draugu, kompanionu, paguoda ir būdu atitraukti mintis nuo kasdienių nemalonių emocinių išgyvenimų. Nita ėmė suprasti, kad valgymas padeda jai palengvinti skausmą, tarsi malšintų jį vaistais. Ryšys tarp valgymo ir emocijų slopinimo kasdien vis stiprėja.
Esama daugybės priežasčių, dėl kurių žmogus gali pulti į valgymo karštinę. Nitą dažniausiai paskatina vienatvė. Kadangi užaugo šeimoje, kurioje „Aš tave myliu“ buvo pasakoma maistu, valgymas jai asocijuojasi su maistu. Kai tik Nita išalksta, ji puola maitinti savo išalkusią širdį. Didelė porcija maisto sušildo lyg mielas laiškas iš namų. Tai – paprasčiausias būdas užpildyti tuštumą.
Džulija, sverianti 135 svarų, tik 10 svarų viršija normalų svorį, bet ją taip pat galima priskirti prie emocionalių valgytojų. Jos valgymą daugiausiai paskatina stresas. Kadangi dirba klientų aptarnavimo srityje ir nuolat susiduria su nepatenkintais žmonėmis, savo išsekusius nervus ji ramina malonumą teikiančiu maistu. Įpykusi ant savo kritiško, reiklaus boso, Ana keliauja prie saldainių aparato užgniaužti savo pykčio.
Suzanos didžiausias priešas – baimė. Būtent baimė neleidžia jai suplonėti. Paauglystėje ji buvo kelis kartus išprievartauta. Būtent dėl šios traumos įsišaknijo įsitikinimas, kad atrodyti patraukliai yra pavojinga. Sverdami papildomus 80 svarų, ji jaučias tvirčiau ir saugiau. Moteris taip pat vengia vyriško dėmesio, kuri atrodo bent kiek grėsmingas. Bet kokius Susanos bandymus sumažinti savo apimtis sustabdo baimė. Vos tik ji mažiau nei 30 svarų priartėja prie savo norimo svorio, išryškėja nesąmoningas jos saugumo poreikis.
Visų šių žmonių atveju emocinis valgymas ir to pasekmė ‒ augantis svoris, slepia kur kas sudėtingesnes problemas. Kiekvieną iš aptartų problemą paskatina vieni ar kiti dalykai, susiję su problemos šaknimis. Žmonėms, besistengiantiems suvokti problemos priežastis, galima padėti. Su emociniais valgytojais dirbantis specialistas padeda išspręsti glūdinčias problemas, pasitelkdamas greitąjį REMAP (angl. Rapid Eye Movement Acupressure Psychotherapy ‒ Greitųjų akių judesių akupresūros psichoterapija) arba REMAP procesą ir išmokti sėkmingiau susitvarkyti su stresu. Dabar jau išrasti naujo gydymo metodai, gerokai palengvinantys šį procesą. Ėmus gydyti emocinio valgymo priežastis, galima nutraukti šį užburtą savigynos ratą, sumažinti svorį ir gyventi sveikesnį gyvenimą.