Kaip teigia naujas tyrimas, įvertinti, ko gali būti verti santykiai, įmanoma vien užmetus akį.

Mokslininkų dėka, vaikščioti į pasimatymus tapo kur kas lengviau. Naujo tyrimo metu jie nustatė ryšį tarp veido struktūros ir polinkio dominuoti – kertinės santykių savybės. Su dominavimu ypač siejamas veido pločio ir viršutinės veido dalies, kuri brendimo metu prisipildo testosterono, ilgio (angl. facial Width to Height Ratio arba fWHR)  santykys. Pavyzdžiui, žmonės, kurių fWHR aukštesnis, pasižymi didesniu testosterono kiekiu, jie sąlyginai agresyvesni, labiau linkę išnaudoti kitus, susikrauna didesnius turtus. Be kita ko, fWHR sufleruoja apie sąmoningą galią ir sėkmę. Tarkime, bendrovių vadovai, kurių  fWHR aukštesnis, demonstruoja didesnius finansinius gabumus, o karininkai, pasižymintys ryškesniais veido bruožais, tarnybos metu užsitarnauja aukštesnius laipsnius. Dar daugiau – platesnių veidų vyrai yra grėsmingesni varžovai: statistiškai jie rečiau miršta nuo fizinio smurto, o tai sufleruoja, kad arba jie yra nuožmesni kovotojai, arba tiesiog jų kaukolės patvaresnės.

stiprus prieš silpnąŽvelgiant iš evoliucinės perspektyvos, moteris dominuojantys vyrai traukia seksualiai, o to priežastis – tokių vyrų, tikėtina,  kokybiški genai. Ryškūs veido bruožai akivaizdžiai koreliuoja su veido vyriškumu, kuris, tikima, yra stiprios imuninės sistemos požymis, o pastarąją mūsų protėviai laikė neabejotinu  pranašumu. Ir iš tiesų – tyrimai rodo, kad moterys prie tokių vyrų linksta didžiausio vaisingumo periodais, manytina, kad taip jos siekia užtikrinti gerus savo palikuonių genus. Atmetus fizines savybes, kaip, tarkime, vyriškumas, egzistuoja nuomonė, jog elgesio bruožai, pavyzdžiui, socialinis dominavimas, taip pat kalba apie genuose užkoduotą sveikatingumą.

Yra vienas „bet“ – nors tokie vyrai garantuoja puikias genetines dovanas ir aukštą statusą, už santykius su jais tenka nemažai sumokėti. Tyrimai atskleidžia, kad vyrai, kurių fWHR aukštesnis, yra agresyvesni, labiau linkę apgaudinėti, ne tokie patikimi. Vertinant evoliuciškai, visiškai logiška, kad moterys siekia apsirūpinti šių vyrų genais, užmegzdamos trumpalaikius romanus arba antraeilius ilgalaikius santykius. Tiesa, tam tikrose situacijose socialinis dominavimas gali būti ir pranašumas, pavyzdžiui, kuomet reikalinga fizinė apsauga. Tokiais atvejais šie trumpalaikiai pranašumai gali nusverti ir ilgalaikes investicijas.

Ar gali polinkis dominuoti atsispindėti veide? Tam, kad atsakytų į šį klausimą, Katerina Valentine (Katherine Valentine) ir jos kolegos iš Singapūro vadybos universiteto surengė smagų tyrimą, paremtą greitaisiais pasimatymais. Jų tikslas buvo ištirti, ar fWHR galima laikyti fizine vyriško dominavimo išraiška ir ar vyrai, turintys aukštesnį fWHR, patrauklesni moterims.

machoValentine ir jos komanda sąmoningai nusprendė patyrinėti šiuos klausimus greitųjų pasimatymų forume, nes čia dalyviai nuoširdžiai troško susirasti partnerį romantiniams santykiams, tad renginys tapo natūralia poravimosi terpe. Vyrai bendravo su vis kitomis moterimis, pokalbis trukdavo tris minutes ir vykdavo daliniai privačioje kabinoje. Kiekvieno pokalbio pabaigoje nuskambėdavo skambutis, po kurio dalyviai nurodydavo, kiek juos sudomino ką tik sutiktas asmuo. Vienas kitu susidomėję asmenys vėliau būdavo suvedami.

Dalyviai taip pat buvo paprašyti užpildyti anketą, kurioje buvo paprašyti įvertinti savo polinkį dominuoti.  Be to, buvo nufotografuoti jų veidai, vėliau pagal šias nuotraukas buvo nustatomas atstumas nuo viršutinės lūpos viršaus iki antakio apatinės dalies (veido ilgis) bei atstumas tarp dviejų labiausiai nutolusių veido taškų,  įskaitant ausis (bizigomatinis plotis). Bizigomatinis plotis padalinamas iš veido ilgio ir taip apskaičiuojamas fWHR. Vyrų fotografijos taip pat buvo  vertinamos pagal polinkį dominuoti, agresyvumą, veido tuklumą bei patrauklumą. Tyrimo imtį sudarė atitinkamai vidutiniškai 26,5 ir 25,4 metų amžiaus 78 vyrai ir 81 moterys.

Rezultatai buvo pribloškiantys. Moterys vyrus plačiais veidais įvertino kaip labiau dominuojančius, jie jas domino kalbant apie trumpalaikius romanus, o ne ilgalaikius santykius. Šios išvados taip pat pagrindžia idėją, kad prielankumas polinkiui dominuoti išreiškiamas seksualiai, o ši savybė signalizuoja apie genetinę kokybę. Anot tyrėjų, tyrimo rezultatai taip pat patvirtina prielaidą, kad veido pločio ir ilgio santykį galima laikyti fizine vyriško dominavimo išraiška.

Garsi Šekpsyro frazė teigia, kad akys –tai sielos veidrodis. Tačiau šį tą apie žmogaus asmenybę gali pasakyti ir visas jo veidas.

Pagal:psychologytoday.com/blog/head-games/201311/can-you-judge-man-his-face

Autorė: Vinita Mehta Ph.D., Ed.M.