vyras vs moterisKo moterys ieško vyre? Atsakymas – turbūt nieko keisto – nėra paprastas. Kalbant bendrai, vyrai daugiau dėmesio skiria grožiui, o moterys vertina socialinį statusą ir finansines galimybes. Tačiau reikalai komplikuojasi priklausomai nuo konteksto. Tyrimų keliu nustatyti du faktoriai, į kuriuos moterys atsižvelgia vertindamos  potencialų sekso partnerį. Visų pirma: ar tai trumpalaikiai ar ilgalaikiai santykiai? Be to, ar moteris planuoja pastoti?

Tėvystės investicijų teorija skelbia, kad  reprodukciją moterys įkainuoja kur kas brangiau nei vyrai. Moterys į nėštumą investuoja devynis mėnesius, vyro indėlis į tėvystės džiaugsmus apsiriboja keliomis minutėmis. Taigi, moteris, rinkdamasi partnerį, turi būti itin reikli. Neatsižvelgiant į kitus vyro resursus,  vyro genetinis turtas turi lemiamą galią renkantis. Kodėl? Manoma, kad atšiauresnėje mūsų tėvų aplinkoje stiprus sudėjimas atitiko pagrindinius evoliucijos tikslus: išlikimą ir reprodukciją.

Daugybė tyrimų įrodė, kad moters prioritetai vyro atžvilgiu keičiasi priklausomai nuo jų menstruacinio ciklo. Didžiausio vaisingumo metu ji renkasi vyriškus ir socialiai dominuojančius vyrus. Literatūroje šie vyrai apibūdinami kaip „storžieviai“. Jie išties seksualūs – su savo siauromis akimis ir stipriais žandikauliais. Tiesa, dažniausiai jie pernelyg daug dėmesio skiria savo išvaizdai ir yra linkę išnaudoti kitus. Dar blogiau – šie vyriški vyrai dažnai įkūnija Tamsiąją triadą – asmenybės plejadą, apimančią makvelizmą, psichopatiją ir narcisizmą. Paprastai jie gali pasiūlyti tik trumpalaikes perspektyvas.

Mažiau vaisingų fazių metu moteris labiau traukia moteriškesni ir gailestingesni vyrai. Šie vyrai vadinami „tėčiais“. Jie iš esmės patikimesni, šiltesni ir ištikimesni nei jų chamiškieji kolegos. Jie taip pat gali siūlo geresnes ilgalaikių santykių perspektyvas.

Remiantis šiuo tyrimų pagrindu, psichologės Debra Zeifman ir Jennifer Ma norėjo toliau patyrinėti, kaip moterys renkasi partnerius, taikydamos labai šiuolaikišką sąlygą – dirbtinį apvaisinimą. Ar moterys, ieškančios spermos donorų, taiko kitokius kriterijus nei tos, kurios renkasi ilgalaikį partnerį? Šio tyrimo grožis slypi tame, kad, rinkdamos donorą anonimą, moteris patikrina, ar vyras turi tinkamus genus, kuriuos perduotų, būsimam vaikeliui, kadangi tikslas apsiriboja griežtai tik giminės pratęsimu. Prievolė susirasti ir suvilioti gerai genais apdovanotą antrąją pusę ir susilaukti jo vaiko atkrinta – moteris gali tiesiog išsirinkti jį iš aplanko.

Šio eksperimento metu dalyvių pirmiausiai buvo paprašyta susikurti „tobulą vyrą“, nurodant pageidaujamą ūgį, kūno sudėjimą, plaukų, odos spalvą, bendrą išvaizdą, amžių, išsilavinimą, pajamas, rasę, religiją ir politines pažiūra. Kūno sudėjimas buvo klasifikuojamas taip pat kaip  ir internetiniuose pasimatymų tinklapiuose (t.y. lieknas, atletiško ir stangraus kūno, maždaug vidutinio sudėjimo, su keliais papildomais kilogramais, stambaus sudėjimo). Vertinant fizinį patrauklumą, galimi pasirinkimai buvo tokie: mažiau nei vidutiniškai patrauklus, vidutiniškai patrauklus, labiau nei vidutiniškai patrauklus.

Toliau dalyvių buvo paprašyta užpildyti klausimyną iš 20 klausimų apie bruožus, kuriuos moterys galėtų vertinti rinkdamosis partnerį. Klausimynas buvo sudarytas iš keturių sričių, į kiekvieną kategoriją buvo įtraukti penki bruožai. Pirmoji kategorija buvo „gerų genų indikatoriai“, kurie apėmė tokius bruožus kaip „vyriškas“, „geros išvaizdos“, „fiziškai stiprus“, „seksualus“, „inteligentiškas“. Kita kategorija buvo „tinkamų šaltinių indikatoriai“, kurie apėmė tokius bruožus kaip „aukštas darbingumas“, „baigęs aukštąją mokyklą“, „ambicijos ir darbštumas“, „socialinis statusas“, „vyresnis nei aš“. Trečioji kategorija buvo pavadinama „geri tėvystės indikatoriai“, į ją įėjo tokie bruožai kaip „nori turėti namus ir vaikų“,  „mėgsta vaikus“, „rūpinasi, kaip tinkamai užauginti vaikus“, „emociškai stabilus ir subrendęs“, „švelnus ir supratingas“. Ketvirtoji kategorija buvo „geri partnerystės indikatoriai“, jai priskirti tokie deskriptoriai kaip yra „mylintis partneris“ , „atsidavęs jums“, „ištikimas“, „romantiškas“, „lengvai leidžiasi į kompromisus“. Po to dalyviai įvertino ir išrikiavo šias savybes pagal svarbą.

Tyrėjai tuomet analizavo duomenis. Ką jie nustatė? Spermos donorų siekiančias moteris labiau nei gyvenimo partnerio ieškančias moteris domino  geri genai, o štai vyro kaip partnerio potencialas masino mažiau. Kitaip tariant, rimtai svarstydamos vyro genetinį įnašą į savo būsimą atžalą, moterys labiau domėjosi vyro fizine išvaizda nei jo charakteriu.

Ko galima išmokti iš šio tyrimo? Tyrimo autorės teigia, kad kai kalbama apie moterius polinkius, vertinti išties sudėtinga, o situaciją lemia kontekstas.

Med. m. dr.  Vinita Mehta

pagal: psychologytoday.com/blog/head-games/201308/what-women-want-in-men