bendravimasJaponų mokslininkai moksliškai įrodė, kad atliekantiems pratimus žmonėms sekasi labiau, kai juos pagiria kitas asmuo. Tyrimą atliko grupė, kuriai vadovavo Nacionalinio fiziologinių mokslų instituto profesorius Norihiro Sadato, Pažangiųjų mokslų instituto absolventas Sho Sugawara, Nagojos technologijos instituto etatinis docentas Satoshi Tanaka, prisidėjo ir Pažangiųjų mokslų ir technologijos tyrimo centro docentas Katsumi Watanabe.

Ši tyrimo grupė anksčiau nustatė, kad ta pati smegenų sritis, striatum (dryžuotasis kūnas), aktyvuojama, kuomet žmogui atlyginama komplimentu ar pinigais. Paskutinis jų tyrimas parodė, kad kai striatum aktyvuojamas, žmogus skatinamas geriau atlikti pratimus.

Keturiasdešimt aštuonių tyrime dalyvavusių suaugusių žmonių buvo paprašyta išmokti ir atlikti tam tikrą pirštų kombinaciją (suspaudinėti klaviatūros klavišus tam tikra seka kaip įmanoma greičiau per 30 sekundžių). Kai dalyviai išmoko šį pirštų pratimą, jie buvo suskirstyti į trys grupes. Vienoje grupėje dirbo vertintojas, kuris pagirdavo dalyvius individualiai, kitoje grupėje dalyviai stebėdavo, kaip būdavo giriami kiti. Trečioje grupėje dalyviai patys įvertindavo savo darbą grafoje. Kai kitą dieną dalyviai buvo paprašyti pakartoti pirštų kombinaciją, dalyvių grupė, kurią prieš tai tiesiogiai gyrė vertintojas, atliko pratimą geriau nei kitų grupių dalyviai. Tai parodo, kad kai po pratybų žmogus pagiriamas, tai jį paskatina tobulėti.

Anot profesoriaus Sadato, „smegenims komplimentas yra lygiai toks pat socialinis atlygis kaip ir piniginis atlyginimas. Mums pavyko moksliškai įrodyti, kad žmogui sekasi geriau, kai jam po atlikto pratimo socialiai atlyginama. Idėja „padėk tobulėti pagirdamas“ yra moksliškai pagrįsta. Komplimentai gali tapti paprasta ir efektyvia strategija, pritaikoma klasėje ar reabilitacijos metu“.

Tyrimą finansavo Japonijos švietimo, kultūros, sporto ir mokslo ministerija ir Technologijos mokslų tyrimų stipendija (KAKENHI).