Savo trumpalaikėje atmintyje galime sutalpinti  ne daugiau kaip septynis simbolius. Ar tikrai?

Yra sakoma, kad žmogus – tarsi prisiminimų rinkinys: kolekcionuojame žmones, įvykius, vietas, garsus ir vaizdus. Mūsų visas pasaulis formuojasi per prisiminimus. Galbūt tai netgi vertingiausia, ką turime.

Atminties tyrinėjimai psichologijoje visuomet vaidino itin svarbų vaidmenį – šiame straipsnyje aprašytas vienas iš kertinių su atminties studijomis susijusių atradimų, ir tai – antroji nominacija mūsų Reikšmingiausių psichologijos tyrimų dešimtuke.

Šio straipsnio pavadinimas paimtas iš 1956-ųjų psichologo Džordžo A. Millerio straipsnio, kuriame jis aprašo žmogaus atminties galimybes. Straipsnio pradžią puikiai žino visi psichologijos istorikai:

„Mane persekioja vienas sveikasis skaičius. Jau septynerius metus šis skaičius visur mane sekioja, įsibrovė į mano privačiausią mano informaciją ir grasina man iš viešosios spaudos puslapių. Jis įgyja įvairias formas, kartais jis – šiek tiek didesnis, kartais – mažesnis nei įprastai, bet niekuomet nepasikeičia tiek, kad jo nebūtų galima pažinti.“

Tačiau ne tik Millerį persekiojo šis skaičius, jis lydi mus visus. Šis magiškas skaičius – 7 plius minus 2 simbolizuoja kiekį simbolių, kuriuos galime talpinti savo trumpalaikėje atmintyje.

Kitaip sakant, nors dauguma žmonių paprastai trumpalaikėje atmintyje gali talpinti apie septynis skaitmenis, beveik visiems kils keblumų norint įsidėmėti 10 skaitmenų.

Reikėtų prisiminti, kad atmintis yra slidi sąvoka: trumpalaike atmintimi psichologai vadina informaciją kuriuos jūsų smegenys naudoja būtent šiuo momentu. Pavyzdžiui, kai skaitote šį tekstą, perskaityti žodžiai labai trumpam keliauja į trumpalaikę atmintį, tuomet suvokiate žodžių prasmę (tikėkimės), o tada prasmė arba išsaugoma, arba atmetama. Rytoj jūs, ko gero, kažką prisiminsite iš šio straipsnio, bet tikslaus teksto nebegalėsite atkartoti.

Įvairūs vėliau sekę eksperimentai ir teorijos bandė ginčyti idėją, kad atmintis sietina su 7 simboliais. Naujesnės studijos, tarkime, įrodė, kad simbolius mes sudedame, norėdami duomenis „išskaidyti“. Tačiau pagrindinė idėja, kad mūsų trumpalaikė atmintis sąlyginai ribota, išlieka nepaneigiama.

Jei manote, kad septyni simboliai – mažoka, turėtumėte džiaugtis, kad nesate šešių mėnesių kūdikis. Naujausi tyrimai atskleidė, kad savo trumpalaikėje atmintyje jie gal saugoti vieną vienintelį simbolį (Kaldy ir Leslie, 2005). Vargšeliai. Gal kūdikiai – kaip žuvytės?