Kaip veikia kognityvinė terapija

Atrodo neįtikėtina, kad sėkmingo psichologinės terapijos formato paslaptis gali būti ta, kad žmogui nurodomas jo minčių ydingumas. Tačiau būtent taip veikia kognityvinė terapija.

Ši terapijos forma per pastaruosius dešimtmečius nesunkiai nurungė froidiškąją psichoterapiją ir tapo populiariausiu depresijos, fobijų ir kitų dažnai pasitaikančių psichologinių problemų gydymo būdu. Kognityvinės terapijos išradėjas – Aaronas T. Beckas. Šis psichologas galbūt nėra taip gerai žinomas plačiajai visuomenei, tačiau garbinamas tarp psichologų. Vienam jo tyrimui atiteko trečioji nominacija mūsų Reikšmingiausių psichologijos tyrimų dešimtuke.

Kognityvinė terapija atsirado kaip priemonė gydyti depresijai. Dirbdamas su pacientais, Beckas suformulavo idėją, kad depresijos pamatą sudaro vienas ar keletas irracionalių įsitikinimų (Beck, 1963). Štai keletas pavyzdžių:

  • Per didelė generalizacija. Išvadų darymas remiantis tik vienu (paprastai negatyviu) įvykiu. Tarkime, jei žmogus nepaaukštinamas, jam tai reiškia, kad jis niekada ir nebus paaukštintas.
  • Minimalizacija ir maksimalizacija. Vertinimai neadekvatūs: arba stipriai nuvertinamas savo paties darbas arba per daug sureikšminama negatyvaus įvykio svarba.
  • Dichtominis mąstymas – įsitikinimas, kad viskas gali būti tik labai gerai arba labai blogai ir kad nėra jokių pilkų ruožų. Suprantama, kad iš tiesų gyvenimas yra nesibaigiantis pilkas ruožas.

Šie iracionalūs įsitikinimai tapdavo „automatinėmis mintimis“, kurias galima pasiekti sąmoningos introspekcijos metu. Beckas buvo įsitikinęs, kad nuo depresijos kenčiantiems pacientams galima padėti, gydytojui iškėlus į paviršių šias neadekvačias mintis ir joms paprieštaravus. Kognityvinės terapijos esmė yra padėti žmonės pamatyti, kad tam tikros jų mintys yra ydingos. Paaiškėjo, kad pakoregavus mąstymą, žmogaus emocinė kančia palengvėja.

Šiuo ir panašiais metodais buvo itin efektyviai gydomi Becko bei daugybė kitų pacientų vėlesniais laikais. Neperdėsim teigdami, kad iš Becko studijos išvadų ir kitų panašių atradimų suformuluotos idėjos ir metodai psichologinių sutrikimų gydyme sukėlė tikrą perversmą.