Kai valia nebepadeda 

Taigi, žiūrite į sąrašą dalykų, kuriuos norėtumėte savo gyvenime pakeisti. Galbūt jame įrašėte tokius punktus kaip:

1. numesti svorio

2. paspartinti savo karjeros reikalus

3. susidoroti su savo baimėmis

4. pakelti savigarbą

5. pagerinti savo meilės santykius

6. jaustis mažiau prislėgtam ir labiau džiaugtis savo gyvenimu

7. išmokti susidoroti su stresu darbe

8. atsikratyti praeities bagažo

Tai problemos, su kuriomis dažniausiai susiduria žmonės. Nesvarbu, kiek jūsų sąrašas skirsis nup pateiktojo, keistis nebus lengva. Daugeliui žmonių pokyčiai yra pernelyg didelis iššūkis, todėl sąrašas tiesiog keliauja iš vienų metų į kitus.

Kaip pakeisti savo gyvenimą, kai valia nebepadeda? Ko griebtis, kai ši paveda? Žmonės dažnai kreipiasi pagalbos į specialistus, kad šie padėtų lengviau pasiekti trokštamus pokyčių. Licenzijuoti profesionalūs konsultantai, psichologai ir klinikiniai socialiniai darbuotojai specializuojasi teikdami pagalbą pokyčių metu. Jie padeda žmonėms sutelkti savo vidinius išteklius ir pasiekti trokštamų rezultatų.

Tačiau prieš eidami su sąrašu pas psichoterapeutą, turėtumėte apsvarstyti porą esminių punktų. Pirma, ne visi psichoterapijos metodai vienodi ir antra, psichoterapijos sėkmė daug priklauso nuo žmogaus požiūrio.

Per daugybę metų buvo sukurta įvairių konsultavimo metodų, padedančių žmonėms, norintiems pakeisti savo gyvenimą. Kai kurios terapijos telkiasi tik į elgesį, kitos į mąstyseną ar jausmų iškrovą. Taikant kai kuriuos metodus, gydytojas ilgai klausosi paciento nepateikdamas komentarų, o taikant kitus, gydytojas analizuoja ir aiškina kiekvieną žmogaus gyvenimo aspektą. Šiuo metu atliekama vis daugiau tyrimų siekiant išsiaiškinti, kas padeda, o kas nepadeda žmonėms keisti savo gyvenimą į teigiamą pusę. Nagrinėdami nauji terapeutiniai metodai, kurie, kaip paaiškėja, efektyvumu pralenkia buvusius. Kaip vienus efektyviausių metodų reikėtų paminėti Akių judesių desensibilizaciją ir reprocesiją (AJRP) bei patirtinį fokusavimą.

Kitas svarbus aspektas yra tai, kaip žmogus dirba konsultacijų metu. Prieš keletą metų dr. Judžinas Gendlinas atliko tyrimą, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, kur slypi konsultacijų veiksmingumas. Labiausiai nustebino jo atradimas, kad iš to, kaip žmogus dirba konsultacijose, kaip nagrinėja savo problemas galima spręsti, ar konsultacijos bus sėkmingos. Jis išskyrė keletą dalykų, kurie būdingi visiems puikių rezultatų konsultavimo metu pasiekusiems žmonėms: 1) savybė prisiderinti prie to, kaip problemą jaučia ir išgyvena kūnas 2) gebėjimas įsiklausyti į signalus, kuriuos siunčia protas patiriant šiuos fizinius pojūčius ir 3) gebėjimas išsiaiškinti informaciją, siunčiamą šiais kūno signalais. Sėkmės konsultacijų metu sulaukę asmenys gebėdavo proto ir kūno lygmeniu įgyti naujų įžvalgų ar pakreipti jausmus, pasitelkdami savo milžinišką patirtį. Tai nustačius, J.Gedlinas mokė pirmakursius psichologijos studentus išskirsti šias savybes pateiktoje daugybėje pirminių konsultavimo seansų garso įrašų. Jo studentai galėdavo pasakyti, kuriems asmenims pavyks sėkmingai įgyvendinti trokštamus pasikeitimus. Galiausiai J.Gedlinas galėjo nurodyti žmonėms, kaip dirbti konsultacijų metu taip, kaip dirbo sėkmingiausiai pasirodę žmonės.

Dabar, kai galima žmonėms patarti, kaip dirbti terapijos metu, kad būtų užtikrinta sėkmė, ir sukūrus naujesnius, efektyvesnius konsultavimo metodus, atsirado nauja teigiamų pokyčių viltis. Būtent dėl šių priemonių teigiami rezultatai žmonėms dabar lengviau pasiekiami.