Pirmasis iš Reikšmingiausių psichologijos tyrimų sąrašo, pateikiamų jūsų dėmesiui – raidos psichologo Roberto Fantzo atlikta studija, kuri iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti apgaulingai paprasta. Kaip ir visi, stebintys kūdikius, Fantzas svarstė, kiek jie geba suprasti apie šį pasaulį.

Naujagimių akys atrodo lyg stiklinės ir, regis, jiems rūpi tik tai, kad būtų patenkinti svarbiausi jų išlikimo poreikiai. Tad ką gi jie supranta apie šį pasaulį ir kaip mes apie tai galime sužinoti, turint omenyje, kad kūdikiai šiaip jau nėra labai linkę nagrinėti sudėtingus klausimus apie savo suvokimo gebėjimus?

1961 m, kai Fantzas atliko eksperimentą, nebuvo kito kelio išsiaiškinti, kas vyksta kūdikio galvoje, kaip tik stebint. Būtent tai jis ir darė.

Egzistuoja viena žmogaus savybė, kuri nekinta – jei mus kas nors sudomina, tai traukia mūsų žvilgsnį. Fantzas virš kūdikio įtaisė lentelę, prie kurios prisegė dvi nuotraukas (Fantz, 1961): vienoje buvo pavaizduotas taikinys, kitoje – žmogaus portreto eskizas. Tada, iš kitos lentos pusės, nematant kūdikiui, jis per skylutę stebėjo, į ką šis žiūri.

Rezultatai

Paaiškėjo, kad dviejų mėnesių kūdikis du kartus dažniau žiūrėjo į žmogaus veido atvaizdą nei į taikinį. Taip buvo išsiaiškinta, kad kūdikiai jau geba atskirti raštus ir formas. Iki tol buvo manyta, kad kūdikiai regi chaotišką pasaulį, kurios visai nesupranta.

Šiuolaikinėje psichologijoje tęsiami tolimesni šio tyrimo padiktuoti eksperimentai, siekiant išsiaiškinti, kaip kūdikiai supranta šį pasaulį. Išsiaiškinta, kad jų vystymasis prasideda neįtikėtinai anksti. Sulaukę vieno mėnesio, mes jau galime sekti lėtai judantį objektą. Dviejų mėnesių amžiaus jau galime judinti abi akis vienu metu ir įvertinti atstumą iki vieno ar kito objekto. Sulaukę trijų mėnesių skiriame savo šeimos narius (Hunt, 1993).

Kaip aiškina psichologai, remdamiesi šiais ir kitais atliktais tyrimais, jau vos gimę mėgstame stebėti žmonių veidus. Tai galima pagrįsti evoliuciškai, kadangi žmonių veiduose užšifruota daug naudingos informacijos, gyvybiškai būtinos mūsų išlikimui.

Štai kokius dalykus galima atrasti vien stebint kūdikio žvilgsnį! Taigi, Robertas Fantzas – pirmasis mūsų Reikšmingiausių tyrimų dešimtuko nominantas.