„…žinai, tas reikalas, apie kurį kalbėjom…Ai, pamiršau, ką norėjau pasakyti…“

Pats tas mokiniams ir studentams, bet puikiai gali pasinaudoti ir kiti.

Sunku prisiminti sutartus susitikimus, reikalus, įvairius pavedimus? Pamirštate pamaitinti savo vaikus ir augintinius, susitvarkyti save, atsikelti iš lovos…? Jau nekalbant apie pamirštus gimtadienius ir jubiliejus?

Jei esate kaip ir dauguma žmonių, nuolat pastebėsite, kad ką nors pamiršote. Galbūt kompiuterių, PDA (asmeninių skaitmeninių padėjėjų) bei įvairių kitų prietaisų amžiuje  kai kurie žmonės ir  gali su tuo gyventi, žinoma, su sąlyga, kad nepamiršta, kur juos pasidėjo. Kitiems verta lavinti savo atmintį ir, laimei, egzistuoja kūrybiškų būdų pagerinti tiek ilgalaikę, tiek trumpalaikę atmintį.

 

Pasitelkite savo jausmus ir budrumą

Praktikuokitės kurti ryškius vaizdus/sąvokas savo mintyse, pasitelkdami savo pojūčius. Tyrinėkite aplinką per garsą, vaizdą, kvapą, skonį ir lytėjimą. Įsisavinus pojūčius, jūsų protui bus lengviau susieti (kartu ir atsiminti), kad reikia kažką prisiminti. Tai tarsi meditacijos forma, įvairiapusiškai naudinga jūsų smegenims. Tiesiog pratinkitės kasdien būti budresni savo aplinkai ir pastebėsite, kad jūsų bendroji atmintis smarkiai pagerėjo.

 

Humoras ir vulgarybės

Jei reikia įsiminti kažką konkretaus, pabandykite kaip pagalbinę priemonę pasitelkti humorą arba vulgarybes.

Susikurkite nešvankų ar nesąmoningą eilėraštuką, kur būtų kalbama apie tai, ką jums reikia prisiminti, ir niekaip nebeišmesit jo iš galvos (puikus patarimas mokiniams ir studentams).

Pavyzdys: besimokantys groti gitara kartais supažindinami su standartine gitaros derinimo seka EADGBE, tai štai: Edvinas Ant Dėžės Girtas Bliovė Eiles.

 

Nesinervinkite, būkite dėmesingi

Daug kalbėta apie pozityvaus mąstymo galią. Neseniai užplūdo dar viena banga naujos kartos teorijų, akcentuojančių pozityvių minčių ir teigiamų pasekmių ryšį, apie kurias kalba visi, pradedant pardavėjais ir baigiant žymiais televizijos laidų vedėjais. Jei dar nežinote, apie ką kalbame, tiesiog įveskite google paieškos sistemoje tokius terminus kaip „Traukos dėsnis“ arba „Paslaptis“.

Negatyvios mintys užtemdo protą, tačiau, išsivalius nuo negatyvių minčių ir sutelkus dėmesį į teigiamus dalykus, pagerėja ir atmintis bei koncentracija. Stresas stipriai nuodija smegenis, todėl iki minimumo sumažinę stresą ir atsikratę negatyvių minčių išsaugosite aštrų protą.

 Tinkama citata: „Ką reikėtų daryti, jei imtumėte ir įstrigtumėte plyšyje, atsivėrusiame žemėje, po didžiuliu akmeniu, kurio niekaip negalėtumėte pajudinti, ir nebūtų jokios vilties išsigelbėti? Pagalvokite, kaip jums pasisekė, kad gyvenimas jums iki šiol buvo dosnus. Iš kitos pusės, jei gyvenime jums iki šiol nesisekė (o turint omenyje situaciją, į kurias papuolėt, panašu, kad taip ir yra), pamąstykite, kaip puiku, kad daugiau nebeteks vargti“, – Douglasas Adamsas.

 

Nusipiešti ateitį

Sunku prisiminti reikalus, kurios būtina sutvarkyti, susitikimus, darbų terminus, gimtadienius ar kitus įvykius?

Štai paslaptis: jei žinote, kad jūsų laukia koks nors įvykis, kurio negalite sau leisti pamiršti, pamėginkite įsivaizduoti, kaip dalyvaujate tame įvykyje.  Ką veikiate, kas ten dalyvauja, kokie kvapai tvyro? Nusipieškite mintyse to įvykį. Dar geriau: įsivaizduokite, kaip jam ruošiatės. Tarkime, žinote, kad rytoj turite kažkam paskambinti. Įsivaizduokite, kad esate namuose/darbe, kaip paimate telefoną, surenkate numerį ir pradeda pokalbį su reikiamu žmogumi.

 

Žaiskite asociacijomis

Asociacija yra viena ir elementariausių ir dažniausiai mokymosi metu naudojamų priemonių. Šio proceso metu informacija, kurią norite įsiminti, susiejama su jums visiškai įprastu ir eiliniu dalyku. Kai mokotės ko nors naujo, pamėginkite susieti naują sąvoką su tuo, kas jums jau yra gerai žinoma. Derinkite asociacijų principą su sąmoningu savo pojūčių panaudojimu ir jums kur kas sėkmingiau seksis įsiminti.

 

Kaip mama

Informacijos skaidymas į smulkesnes dalis yra puikus mnemoninis būdas įsiminti iš keleto ar daugiau elementų susidedančias sekas. Tarkime, daugybė žmonių automatiškai išskaido į dalis telefono numerius, kad būtų lengviau įsidėmėti: į galvą dedamės ne „17342876642“, o „1-734-287-6642“.

Informacijos skaidymo į smulkesnes dalis samprata atkeliavusi iš garsaus 1956-ųjų Džordžo A. Millerio darbo „Magiškasis septynetas plius minus du: žmogaus gebėjimo apdoroti informaciją ribos“.  Jei mėgstate graužti klasikinius psichologijos istorijos kūrinius (o kas nemėgsta?), visą originalų darbą galite rasti čia.

 

Užsirašinėkite

Dažniausiai galvojama, kad jei užsirašai tai, ką reikia prisiminti,  nereikės nieko prisiminti. Popierius čia nepadės ‒ teks prisiminti, kur padėjai tą lapelį…

Tačiau užsirašinėjimas turi kitą efektą: taip „atlaisvinamas“ protas ir išvengiama streso, kad reikia kažką prisiminti, o taip jūsų smegeninėje lieka daugiau erdvės prisiminti, ką reikia. Suprantu, kad tai tikrai ne moksliškas paaiškinimas, bet esmę suprasite.

Nuveiktinų darbų sąrašus garbina tiek verslo guru, tiek tarp vaikų būrelių besisukančios mamos. Pamėginkite savaitę ar dvi viską užsirašinėti ir pastebėkite, kaip tai veikia jūsų atmintį ir koncentraciją. Puikią skaitmeninę priemonę užsirašinėjimui siūlo svetainė Nozbe.com –rekomenduoju ja pasinaudoti ir išvalyti savo galvą bei surikiuoti mintis.